Kärde VII Killamängud 20.07.2019

Kärde VII Killamängudel sai prantsuse patsi ja villis varbaid.

Uskuge või mitte aga juba 7 aastat on Kärde killamängude ajal ilm olnud tõeliselt suvine ja päikeseline! Nii ka seekord 20. juulil 2019. Muud nippi vist pole vajagi kui planeerida alati samaks ajaks sündmus, mis nõuab head ilma. Juba hommikul olid Kärde külaseltsi vabatahtlikud külaplatsil ja valmistasid ette iga-aastast tippsündmust pisut üle 100 inimesega külakeses Jõgeva valla põhjapoolsemas servas. Suur hulk Endla järve äärde matkajatest ja kalameestest sai imestada, et miks Kärde külakeskuse vahel on nii palju rahvast liikvel. Külalisi vooris igast ilmakaarest. Lisaks said imetleda Kärde küla ilu ja rahu avatud talude päeva Lillemäe talu külastajad, keda kärutati vaatama meie karjamaadel rohtu nosivaid pandade moodi lihaveiseid. Sportlik külapäev sai hoo kohe sisse võrriralliga. 1,5 tundi kestvussõitu ja ligi 20 osalejat, neist 7 last. Mõned retrovõrrid pandi platsile välja rahvale imetlemiseks. Siis tuli jalgrattaralli kord. Alates 3 - aastatest kuni 18- aastasteni said oma vastupidavust ja kiirust võrrelda jalgratastega.

Oli kuum ja janutas, sest päike hakkas aina rohkem kõrvetama. Õnneks said kõik oma janu ja nälga kustutada puhvetis. Räägiti, et külm kali läks kaubaks isegi paremini kui jäätis. Lõunaks said rannavolle mängijad komplekteeritud ja võitlus rändkarikale võis alata. Liiva lendas meeste hüpetest. Servid olid jõulised ja tundus, et mängijatel oli tõsine kirg saada võidukarikas endale. Isegi vigastused ei jäänud tulemata. Loodame, et ühe mängija jalg saab peatselt korda. Igatahes, rannavolle kolm kohta sai välja jagatud. Võidukarika napsas Kärde oma meeskond, jättes tahapoole Vaimastvere ja Alam-Pedja Kalurid. Nagu ikka, sai naiste saapaviske võistlus taas kõrgendatud tähelepanu. Eks ole ju tore vaadata kuis saabast keerutavate naiste ja neidude undrukud lehvivad. Uhkeid graatsilisi poose püüdis hilisemaks imetlemiseks kinni agar fotograaf. Igaüks proovib omas stiilis ühe päris raske saapa lennutada võimalikult kaugele, sest esikoha saamine väärib seda. Võidukas saapalend tehti ligi 33 meetri taha, siis tuli 20 meetrit ja enamus jäi alla selle. Nüüd annab ikka pingutada, et selline rekord järgmine kord üle trumbata!

Ei saanud ka seekord me ilma looduseta. Kui juba asuda Endla Looduskaitsekeskuse naabruses, siis on üks põnev loodusteemaline viktoriin (seekord maavaradest) asjakohane. Kinnitust sai tõsiasi, et meie lapsed on keskkonnateadlikumad kui vanemad põlvkonnad ja sellest on ainult hea meel. Põnevat nuputamist pakkus üllataval kombel tähtsa maavaraga ehk liivaga täidetud valge ämber, mille täpset kaalu üritasid üle 50 inimese ära arvata. Neli nutikat pakkusid ikka nii täpselt, et pidid hiljem autasustamisel veel lisama komakohti. Ja leiduski täpne kaaluarvaja!

Igal külapäeval oleme midagi ka õppinud. Seekord tuli külla Punane Rist. Mannekeen Anne peal näidati elustamise nippe. Oli mida kahe kõrva taha panna! Kasulik on teada kuidas saad teist inimest aidata kui häda käes ja abi kaugel. Aga õppida sai ka prantsuse patsi punumist. Kogenud koolitaja käe all õppisid naised ja tüdrukud juukseid peenelt patsi sättima. Üks väike poiss Prantsusmaalt ilmselt tundis ära, et teemaks midagi tema kodumaalt ja asus ka ise usinasti õele patsi tegema. Samal ajal said 30 osalejat kirja oma kettagolfi täpsusviske tulemused. Suurim üllataja oli külapäeva ilmselt vanim osaleja proua Aime, kes esimest korda elus proovis lennutada ketast ja tegi visketäpsusega silmad ette enamusele võistlejatest. Sama imetlusväärne oli lõpuks esikoha võitnud võistleja, kes seljakott seljas, kaamera ühel õlal rippumas, tegi pikemalt tseremoonitsemata täpseid heiteid. Ise kinnitas, et viimati puudutas ketast aasta tagasi külapäeval. No vot siis, leidsimegi kettagolfi talendi, kes võiks seda annet ikka edasi arendada. Kolm parimat said auhinnaks uhiuued kettad, nii et treeninguteks on esimene samm tehtud!

Auhinnad ja kingitused said pidulikult kätte antud. Peeti pisut pausi. Puhvetirahvas sai veel pannid kuumaks ajada ja jäätist jagada. Kui päikeseratas hakkas õhtusse vajuma alustas ansambel Veskikivi. Mõnus tantsumuusika viis esimesed tantsijad murule juba teisest loost alates. No sellist asja pole varem olnud, et enne pimeduse saabumist on rahvas valmis tantsu lööma! Rõõmsalt sai tantsitud nii mõnelgi nö varbad villi. Hea klapp ansambli ja rahva vahel jätkus südaööni ehk peo lõpuni. Juba tumenevat taevalaotust kaunistasid ilutulestiku raketid, mõned lisalood ja siis saabuski rahu. On hea mõelda, et meie inimestel on õnn elada külas, kus elab rahu. Annaks taevas meile tarkust seda hoida ja armastada, teineteisest lugu pidada ja ikka rahuga oma asju ajada. Lõpetuseks, suur tänu Jõgeva vallale ja Kohaliku omaalgatuse programmile toetuse eest! Ja veel suurem tänu killamängude õnnestumisele kaasaaitajatele!

Marve Millend

Toetajad: Kohaliku omaalgatuse programm ja Jõgeva vald KOP programmist saab lugeda siit.