12.-13.08.2022 Õppereis Raplamaale

12.08 reedel startisime kahe autoga 8.25, et jõuda kahe päeva jooksul tihe programm edukalt läbi teha. Võib-olla oli kohtumisi liiga palju aga seevastu saime ka palju kogemusi, uusi teadmisi teiste kogukondade elust.

Raplamaad külastades tuleb enne selle loodusimedega tutvuda. Käisime uudistamas  Iida karstiala ehk Kuimetsa karstiala, kus ka muistne pühapaik. Karstiala võeti kaitse alla 1959. aastal Kuimetsa urgete nime all. Siin esineb rohkelt langatuslehtreid ja –nõgusid. Samuti koopaid, mille kõrgus ulatub kohati 2,5 ja pikkus üle 20 meetrini. https://raplamaa.ee/turismi-objektid/kuimetsa-karstiala/

Kell 10:40 jõudsime  Atla Mõisasse, kus teguyseb  Atla Mõisakeraamika.. Vastu võttis meid mõisahärra Raivi Juks  isiklikult, kes rääkis mõisa taastamisest, kogetud raskustest ja töövõitudest. Oli vägev ajalootund!

 http://www.keraamika.ee/motildeisakeraamika-butiik.html 

Tegime ka Kohila tuuri. Külastasime Veski baari ja saime aimu milline on vana Kohila Paberivabrik. Samal ajal toimus Kohilas TAKKK. Keskkonnakunsti sümpoosion tegeleb inimeste loodud ja seejärel hüljatud maastike taaselustamisega, pakkudes alternatiivseid võimalusi maastike mõtestamiseks. Kunstnike endistest tööstusmaastikest inspireeritud tööd on eksponeeritud Tammiku mõisa maadel, Kohila vana paberivabriku lähistel ja selle ees voolava jõe kaldal.  

15.20 võttis meid vastu Adila- Pihali külakogukond eesotsas  Mariann Saarega Meile oli kaetud uhke kohvilaud isetehtud tortide ja muude küpsetistega. See oli tõelineüllatus! Rääkisime külaelu valudest ja rõõmudest, külapäeval korraldavad nad suurte paaris-puusuuskadega võidujooksu. Saime meiegi proovida.

Veel jõudsime külastada  Tõnu Parmaksoin  tööriistade eramuuseumit   Väga unikaalne kogu! Tõnu on tark ja väga huvitav jutuvestja. Selline ajaloorännak jättis kõigile väga sügava mulje. Ehk oskame ise ka hoolida rohkem vanadest tööriistadest, mis vahel kipuvad kaduma prügi hulka.

 Ööbisime Kaiu Jahindusklubi Karitsa Jahimajas, kus Kalev Kiviste rääkis meile enne saunaskäiku oma Aafrika reisidest koos piltide vaatamisega.

13.08 olime varakult kohal Kabala mõisas, Raikküla teenuskeskuses, kus saime teada MTÜ tegemistest. Tegemist oli Rapla valla 2021 Aasta külaga, kus on tõesti palju korda saadetud.

Lipa külas võttis meid vastu õppereisi üks korraldajatest Anne Kalf, kes rääkis sealsetest MTÜ tegevustest, tutvustas meile ajalugu, endist ministeeriumikooli, kus asub täna Uku Masingu mälestusmuuseum.

Sulu külamajas saime päris palju uurida sealsetest kogukonna probleemidest ja saavutustest. Külamajas on ruumi, kus korraldatakse pidusid, laatasid. Õuel seisab keraamika kuumutusahi. Sealsed inimesed on väga keraamikahuvilised. Ütleks, et jäi selline mulje - kogu Raplamaa on kaetud savitöökodadega ja ahjudega. 

Lõunat sõime Luhtre Turismitalus, Nõmmeotsa külas, kus lahke perenaine Maire andis meile ka kohaliku talu kohta väikese ajalootunni. Pererahvas oli vana talu endiste omanike asjad säilitanud ja muuseumina eksponeerinud. Ka väga huvitav mõte- mitte kõike vana hävitada vaid sellest väljapanek teha.

Koduteel põikasime Imaveres asuvasse iluaeda Ren Ter Aed OÜ , Kaare tee 11, kus tõesti sai kosutust ilumeel. Millise armastusega rajatud iluaed ja millised vaated!

Kogemusreisil oli mida õppida ja kogeda! Ehk siis 2023 jälle? Suur tänu vahvale seltskonnale!


Toetas: Jõgeva Vallavalitsus.  

23.07.2022 Kärde XI Killamängud

23.07.2022 külapäeval Kärde XI Killamängudel osales ligi 150 inimest.

Rannavolle mees- ja naiskonnad alustasid kell 13 võistlemist rändkarikale. Tänu Lembitu heale veenmistööle registreerus rannavolle karikavõistlustele kuus tiimi. Mängijateks olid nii naised kui mehed. Kõige noorem võistleja 11-aastane ja kõige vanem 58-aastane. Mängijate hulgas oli osalejaid Eestist, Argentiinast ja Saksamaalt. Kohtunik oli Tarmo Pügi. Peale 5-tunnist mängimist viis rändkarika koju Laiuse meeskond. Kärde omad jäid teiseks. Lastele pakkus rõõmu suur batuut ja jalgpallisein. Sven's Car OÜ puhvet pakkus keskööni sooja sööki ja jooke. Lastele olid Margit ja Anneli välja mõelnud vahvaid mänge. Veel toimusid osavusmängud disc-golfis, mille viis läbi Tanel. Naiste saapavise tekitas elevust nagu ikka. Ka võitjaks osutus varasem kõige pikema saapaviske tegija Liina. Kell 14 paiku tulid külaplatsile üllatuskülalised politseikoer Taks ja koerajuht Rauno Rammo. Kõlas repliike poiste seast, et keegi ei tahaks pätiks hakata, sest politseikoera võtted kurjategija kinnivõtmisel osutusid muljetäratavaks esituseks. Oli tükk tegu, et koolitatud ehk hästi treenitud hundikoera haardest vabaneda. Publiku seast soostus lõpuks üks julge neiu olema nn kurjategija, kelle käest koer kinni haarab. Kinkisime tänutäheks külalistele Heli talu mett ja koeramaiust. Kell 18 paiku said kõik võistluste parimad vahvaid auhindu, karikaid, medaleid, söödavat ja joodavat.

Kuna päev oli väga soe, siis juba reedel panid meie mehed üles külaseltsi suure telgi. Tänud Taivole laudade ja pinkide eest! Suur tänu Taavile, kes lubas kasutada oma maja elektrit! Marge ja Merilin olid kaunistanud lava vahvate lillekompositsioonidega, et õhtu esinejal INGERil oleks kena koht esinemiseks. INGER pakkus väga südantsoojendava isikupärase kontserdi kohaletulnutele. Aplaus ei tahtnud lõppeda. Tuli teha paar lisalugu. Väikese vaheaja sisustasime viktoriiniga Kärde ja Tooma kandi teemadega. Võitjatiim sai kihisevat jooki ja magusat. Tantsumuusikat pakkus DJ Avo Aia. 

Suured tänud külapäevade läbiviijatele: Lembit, Taivo, Taavi T, Taavi M, Kadri, Margit, Illar, Anneli, Merilin, Marge, Monika, Marve, Erkki, Pille, Voldemar, Martin, Helju ja Jüri.  

Korraldas: MTÜ Kärde Küla Selts. 

Toetasid: KOP ja Jõgeva Vallavalitsus.  „Projekti on rahastatud kohaliku omaalgatuse programmist”

23.juulil 2022 kell 13 külapäev Kärde XI Killamängud

23.07.2022 Külapäev Kärde XI Killamängud!  Kärde külaplatsil!

Algus kell 13. Alustavad rannavolle mees- ja naiskonnad võistlemist karikale. Rannavolle karikavõistlustele ootame tiime üle Eesti. Registreeri oma 3-liikmeline tiim lembitaare@mail.ee Kolmele parimale ägedad auhinnad!

Lastele suur batuut. Kohale tuleb puhvet hea ja paremaga. Palju tegevusi, mänge väikestele ja suurtele. Jagatakse ohtralt auhindu. 

Osavusvõistlused jalgpallis, disc-golfis, rattasõidus ja palju muid üllatusi. Naistele saapavise. 

Päikeselõõsa või vihma eest varju  pakub suur telk. Olemas vesi ja tualett.

Kell 14 tuleb külaplatsile vahva külaline, keda pole siin varem keegi näinud.

Õhtu pidulikkust tagavad INGER ja DJ Avo Aia. Vaheajal viktoriin.

Tule kogu perega! Üritus on tasuta!


Korraldab: MTÜ Kärde Küla Selts. 

Toetavad: KOP ja Jõgeva VV

23.juulil 2022 Rannavolle Kärdes

Rannavolle Kärde Killamängudel 23.07.2022 algusega kell 13 ootavad meeskondi registreeruma!


Oled varem võrkpalliga kokku puutunud ja tahaks ennast proovile panna? Oled osav või veidi roostes? Pole oluline - kutsume sind Kärde Killamängudele rannavollet mängima! 


Pane kokku meelepärane võistkond kolme liikmega ja tule naudi mõnusat mängu! Kolmele parimale tiimile auhinnad!


Aita muuta võistluse korraldamine lihtsamaks ja registreeri osavõtt lembitaare@mail.ee

Nii võid kindel olla, et sinu osavõtt on garanteeritud.


Kärde Killamängude rannavolle rändkarikas ootab uusi nimesid. 

Kärde ja Tooma talgud 7. mail kell 10

Kärde ja Tooma küla talgud 7. mail 2022 kell 10 - 16. Palun registreeri ennast ja pereliikmed meie talgutele siit: https://talgud.teemeara.ee/events/talgud-kardes-ja-toomal

Koguneme kell 10 Kärde Tallimaja juures, kus lepime kokku ülesanded. Praegu tööplaan selline: Koristame Kärde mõisaparki ja teeääri; värskendame võrkpalliplatsi, haljastustööd külaplatsil, Tooma ujumiskoha hooldustööd; lahtiste kanalisatsioonikaevude katmine, mõisapargi kaevu katmine; lilleniidu rajamine, putukahotellide ehitamine koduaedades.

Töödejuhatajad Kärde pargis/Toomal ujumiskoha juures on seekord Taavi Tõnts ja Taavi Möller.  

Veeohutuse teemal juhendab meid Endel Aare.  Võrguplatsil ja külaplatsil juhib vägesid Lembit Aare. Plaanis on vahetada liiv, siluda külaplatsi sügisesed juurimistööde jäljed, vedada peale muld ja külvata muru. Oma koduaiad saame ise omaenese tarkusega korda tehtud.  Lastega koos tasuks kindlasti rajada võimalikult palju putukahotelle. Elo Raspel oskab meid selles juhendada. NB!  Putukahotelli meisterdajatele teadmine, et LHV Noortepank teeb kõigi talguveebi kirja pandud putukahotelli tegijate nimel annetuse Eestisse jõudnud sõjapõgenike perede toetuseks

Kaasa võta talgusupi ja tordi söömiseks oma kauss, jooginõu ja lusikas! Ärme tekita sel päeval ühekordsete nõude kasutamisega prahti juurde! Selga ilmale sobivad riided ja jalga mugavad jalanõud. Ära unusta töökindaid! Külaseltsilt prügikotid jms.  Tööriistadest võta kaasa oma lemmikud: reha, kirves, saag vms. 

27.02.2022 Vastlapäev Kärde mäel

Vastlad Kärde mäel 27.02.2022. Kärdes eestvedaja: Lembit Aare. Korraldasid Vaimastvere külaselts, Vaimastvere Kool, SK ILLI, Kärde Külaselts, Vaimastvere Rabamoorid, toetab Jõgeva Vallavalitsus.

Kärde mäekuningas 2022 sai ka selgitatud! Kui enamus võistlusi oli mäest alla liuglemine, siis mäekuningaks sai see, kes suutis kõige kiiremini jalamilt mäe tippu joosta. Uskuge, see oli tohutult suur väljakutse. Võistlusel osalesid noored ja elukogenumad, mehed ja naised.

Osalejaid oli ligi 70. Kärde, Tooma, Endla, Pedja, Paduvere, Vaimastvere külast. 

Tänud korraldajatele! 

Kärde mäekuninga võistluse korraldas MTÜ Kärde Küla Seltsist Lembit Aare. 

Piltide autor: Elo Raspel


Kärde Kuldkivi 2021 - Endel Aare

Kärde Kuldkivi 2021 taiese autor on Kauri Kallas.

Kärde Kuldkivi 2021 - Endel Aare 

Meie kogukond on öelnud: Endel on abivalmis, kohusetundlik, tubli, töökas, aktiivne külaseltsi liige, rõõmsameelne eestvedaja, küla turvalisuse eest seisja, lastele inspireeriv eeskuju, Päästeameti tähtsuse tõstja kogukonnas, tubli mesinik, Kärde rahumajakese ja Preilikivi ümbruse korrashoidja. 

Teised Kuldkivi 2021 nominendid olid:

Monika Millend

Kogukond on öelnud: Monika on asjalik, südamega asja juures, tark, ilus, töökas, hea kaaslane, hoolib Kärde külast ja küla inimestest, tragi, uus küla eestvedaja, külapäeva korraldaja ja julge toetuste taotleja .

Margit Alliksaar

Kogukond on öelnud: Margit lööb alati tegevustes kaasa ja teeb seda hingega, ise tagasihoidlikult taustale jäädes. On näha, et temas on kirg oma kodukoha ja kogukonna heaolu eest tegutseda. Tema panus on suure tähtsusega; Margit on juba algusest peale aktiivne külaelu edendaja.

Mait Härma

Kogukond on öelnud: Mait on küla suurim arendaja, keskuses hooliv peremees ja silmailu pakkuja. Lahke ja mõistev mees, kes on külaseltsile peopaika pakkunud juba algusest peale. Mait arvestab kogukonnaga ja selle eest oleme väga tänulikud.

Pille Härma

Kogukond on öelnud: Pille on aktiivne külaseltsi liige, kes kunagi ei ütle abist ära ja alati kohal. Pille oskab korras hoida meie raamatupidamist, hangib söögid-joogid kui külapäev või muu üritus. Pillele eriline tänu selle eest, et hoiustab meie suurt telki ja lava, hoiab silma peal ja hooldab ujumiskohta. 

Sõbrapäevapidu ja Kuldkivi

Kärde Kuldkivi 2021 on valitud! Palju õnne, Endel Aare! 

Koos sõbrapäeva tähistamisega toimus Kärde Kuldkivi  üleandmine  11. veebruaril 2022  Kärde Puhkemajas. Suur tänu peo korraldajatele! Tohutu tänu peoruumi pakkujale Mait Härmale! 

Erilised kiitused teile, armsad kaasteelised: Pille, Volli, Merilin, Monika, Taavi M ja teised!

Täname ka peo käimatõmbajat ansamblit "Kompvek"! Aitäh,  Marge ja Terje!

Plaanid 2022

Sõbrapäev ja Kuldkivi Kärde Puhkemajas


11. veebruaril on taas kätte jõudmas aeg kokku saada! 


Üritusele registreerumiseks palume kanda osalustasu 15 EUR hiljemalt 7. veebruariks Kärde Küla Seltsi arveldusarvele EE222200221051733150 (selgitusse osaleja nimi). 


Peole tulles veendu, et oled terve!


Kuulutuse autor: Monika Millend

15.10.2021 kinoprogramm Kärdes

MTÜ Kärde Küla Selts kutsub kinno! Kärde Puhkemajas (endine Kärde baar) 

kell 18.00 - 19.30  filmiprogramm lastele  "Norra animamudila ja laste lühifilmilaegas"

19.40 Küla üldkoosolek - Kärde Kuldkivi 2020/2021 valimine

20.00 - 22.00 Mängufilm "The Wave" alates 16+ vanusele

Lisainfo FB Kärde Küla. Kontakt ja korraldus: Margit Alliksaar

Filmi näitamine TASUTA!  Kogu festivali info www.kinomaale.ee ; FB kinomaale

Pakutakse ka kinovaatamisele kohaseid suupisteid ja jooke.

NB! Koogivalmistajad! Küpseta kaasa kook, saame avada puhveti. Kes soovib pisut teenida, võta ühendust Margitiga.

Alates 18-aastast kinno saad tulla kui oled terve ja kui sul on uksel ette näidata

-      digilugu.ee patsiendiportaalist kättesaadav vaktsineerimise tõend (telefoni salvestatult või paberil)

-      (negatiivse PCR) testi tõend (vähemalt 72 tundi tagasi tehtud)

-      läbipõdemise tõend

https://www.kriis.ee/et/kehtivad-piirangud-ja-nende-leevendused